BABSKIE GADANIE

To cykl rozmów z kobietami twórczymi, wyjątkowymi, które ambitnymi działaniami zmieniają świat na lepsze, szczególnie ten muzyczny świat :)

Spotkania, podczas których rozmawiamy o muzyce, o życiu twórczym ale i

o prozie życia, tym jak to jest naprawdę być artystką w naszym kraju, z czym się musimy mierzyć jako kobiety, 

jakie wyzwania stawia przed nami życie każdego dnia.

Inspirująco, motywująco i zabawnie. :)

Polska scena burleski.

 

Babskie Gadanie | Lady AnnMart

 

Zawsze byłam „za”…

czyli historia kobiety, która zaakceptowała i pokochała swoje ciało, kobiecość i seksualność i teraz poprzez taniec, pomaga w tym innym kobietom.

Rozmowa z LadyAnnMart, wokalistką, choreografką, performerką i producentką show burleskowych, założycielką "Cabaret szkoła kreski i burleski"

Co to właściwie jest wibrafon? ;)

Babskie Gadanie | Maria Kępisty

Maria Kępisty - wibrafonistka, perkusistka, grająca również na syntezatorach, fortepianie oraz flecie poprzecznym. Zajmuje się kompozycją muzyki teatralnej i filmowej, poważnej (orkiestrowej, instrumentalnej, chóralnej) oraz rozrywkowej (Siostry Łotry, Kępisty Quartet)

Tym razem posłuchaliśmy wspólnie muzyki oraz mini koncertu w wykonaniu Marysi, a także dowiedzieliśmy się co to właściwie jest wibrafon, jak komponuje się muzykę na orkiestrę smyczkową, a także dlaczego fajnie jest zbierać truskawki. ;)

Doktor nauk technicznych w artystycznej odsłonie.

Babskie Gadanie | Eliza A. Tkacz

Eliza A. Tkacz mieszka i tworzy w Łodzi, gdzie ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Pisze teksty, komponuje i aranżuje utwory słowno–muzyczne, gra na instrumentach klawiszowych i śpiewa.

Przez niektórych, ze względu na barwę głosu i przestrzeń w muzyce, porównywana jest do Björk, Tori Amos i Kate Bush. Muzyka Elizy przenosi słuchacza na chwilę do innego świata, przestrzeni marzeń, wyzwala chęć kreatywnego tworzenia i podążania za własnymi pasjami. 

Kobieta z wyjątkowym spojrzeniem na gitarę basową i muzykę.

Babskie Gadanie | Joanna Dudkowska

 

Dzisiejszym gościem jest Joanna Dudkowska -

basistka, kompozytorka, muzyk sesyjny, pedagog, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich basistek, ceniona artystka sesyjna, grającą w zespołach tuzów estrady, ambitna kobieta z wyjątkowym spojrzeniem na gitarę basową i muzykę.

Historia o poszukiwaniu siebie.

Babskie Gadanie | Namena Lala

Natalia Orkisz, tworzącą piękny, kobiecy projekt solowy na głos i looper, w gatunku Experimental Indie Trip.

Teksty piosenek opowiadają osobistą historię o poszukiwaniu siebie i tęsknocie za Planetą w jej życiodajnym kształcie.

Natalia współtworzy również charyzmatyczne, niezależnie trio Box Anima, o unikalnym brzmieniu, łączące rock progresywny z elementami folku.

Klub muzyczny w czasie pandemii

Babskie Gadanie | Ewa Puzia - Sawicka / Wooltura

 

W dzisiejszym Babskim Gadaniu mieliśmy możliwość dowiedzieć się jak wygląda sytuacja klubów muzycznych w czasie pandemii.

Moim gościem była Ewa Puzia-Sawicka - właścicielka Klubu Muzycznego Wooltura, od 20 lat pracująca jako trener, coach prowadzący i organizujący warsztaty dla biznesu i branży muzycznej.

Droga do wolności twórczej.

Babskie Gadanie | INA WEST

 

INA WEST - debiutancki album wydała pod pseudonimem Cosovel (2015), ma na swoim koncie występy na największych festiwalach w Polsce. Współpracowała z Rogucki , Julia Marcell, Ten Typ Mes oraz współpracuję z Teatr Polski w Bydgoszczy.

Tworzy transową, nowofalową elektronikę z elementami folku i jazzu. Producentka, autorka muzyki i tekstów.

W 2019 ukazał się jej nawy album "Girl" będący eksperymentem z pogranicza popu, folku i acid jazzu.

Niedaleko pada jabłko od jabłoni.

Babskie Gadanie | Zuza Gadowska

 

Dzisiejszym gościem jest Zuza Gadowska - wokalistka, instrumentalistka, grająca na fortepianie, skrzypcach, gitarze i ukulele kompozytorka i autorka tekstów.

Zdolna córka zdolnego taty, frontmana legendarnej IRY, który też wspiera mocno muzycznie córkę, o czym możemy posłuchać podczas rozmowy.

 Jej muzykę można określić jako folk - rock'ową mieszankę dźwięków. Pierwszy utwór Zuzy to "Nie wypuszczam Cię" wydany przy współpracy z wydawnictwem Kayax.

Dziewczyna z gitarą.

Babskie Gadanie | Zagi

 

Dzisiejszym gościem jest ZAGI, bardzo wyrazista i energetyczna postać na polskiej scenie muzycznej. Dziewczyna z gitarą - wokalistka, instrumentalistka, autorka muzyki i tekstów. Pisze dla siebie, ale również dla innych artystów. Pod tym pseudonimem Zagi – jest obecna na polskiej scenie muzycznej od 2011 roku, ale początki jej twórczości sięgają znacznie dalej. 

Urodzona by tworzyć.

Babskie Gadanie | Jarmila Xymena Górna

 

Dzisiejszym gościem jest Jarmila Xymena Gorna, kompozytorka, autorka tekstów, instrumentalistka, wokalistka, producentka muzyczna. Właśnie ukazał się najnowszy album Jarmili, zatytułowany Aspaklaria.

 

Od czego jednak wszystko się zaczęło? Omal nie przyszła na świat na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi ponieważ jej matka, śpiewaczka operowa chciała koniecznie kontynuować występ! Czy to, że jeszcze przed narodzinami Jarmilę otaczały wielowarstwowe harmonie chóralnego śpiewu, wpłynęło znamiennie na naturę jej twórczości? 

Milczenie jest złotem

Babskie Gadanie | Katarzyna Garncarek

 

Kasia przed rozmową powiedziała, że najbardziej lubi słuchać ciszy, bo w niej rodzi się muzyka... ta dewiza przyświeca jej bardzo mocno o czym przekonacie się sami, słuchając naszej "rozmowy" ;-)

Katarzyna Garncarek - gitarzystka Wieży Bajzel, świeżo upieczona kompozytorka, tworzy muzykę, pisze teksty, na co dzień pracuje jako farmaceutka.

Wieża Bajzel to zespół o którego sile decydują kobiece umysły, ręce i struny głosowe. www: http://wiezabajzel.pl/

Wartości w muzyce współczesnej

Babskie Gadanie | OS.SO

 

 

Dzisiejszym gościem jest OS.SO - Zuzanna Ossowska, kompozytorka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka.

Jej głównym instrumentem jest gitara basowa, ale gra też na pianinie, perkusji, gamelanie (indonezyjskich idiofonach) i śpiewa.

Tworzy scenariusze do swoich teledysków i zajmuje się ich reżyserią. Literaturoznawczyni, pisząca muzykę i o muzyce – prowadzi autorską rubrykę w magazynie „Muzyk”, gdzie przygląda się dźwiękom kulturoznawczym okiem.

Branża muzyczna - jej cienie i blaski

Babskie Gadanie | Olivia A. Livki

 

Olivia Anna Livki ( LiVKi), kultowa berlińska wokalistka-basistka, kompozytorka i producentka, tworząca samodzielnie wizualną oprawę swojej muzyki, a także teledyski.

Niezwykle barwna i interesująca postać. W Polsce sporą popularność zyskała dzięki udziałowi w 1. edycji Must Be The Music Polska. Po latach "walki" o siebie na rynku muzycznym, wydała w tym roku ostatni album i ogłosiła zakończenie kariery, także być może będzie to niepowtarzalna okazja usłyszeć historię Livki.

Fingerstyle w kobiecym wykonaniu

Babskie Gadanie | Magdalena Kowalczyk

 

Magdalena Kowalczyk - polska kompozytorka i gitarzystka akustyczna, obracająca się w stylu fingerstyle, a także muzyce klasycznej. W 2018 roku, Magdalena wydała swoją pierwszą autorską płytę. Magdalena jest ambasadorką niemieckich marek gitarowych takich jak Baton Rouge Guitar oraz La Mancha. Laureatka takich konkursów jak Warsaw Fingerstyle Festiwal oraz Fingerstyele Feeling Festiwal.

Folkowa dusza

Babskie Gadanie | Dorota Filipczak-Brzychcy

 


Dorota Filipczak-Brzychcy – współzałożycielka i wokalistka zespołu Łysa Góra, założycielka i prezes Fundacji Szalonego Kapelusznika, twórczyni i organizatorka wyjątkowych imprez kulturalnych – Festiwali Fantastyki Cytadela i Twierdza.

Prywatnie kobieta, która nie potrafi usiedzieć na miejscu, mama dwóch cudownych bliźniaczych, małych Wiedźm ;)

Kobieta pisząca piosenki :)

Babskie Gadanie | Zuzanna

 

Dzisiejszym gościem jest Zuzanna. Jak o sobie mówi: kobieta pisząca piosenki. Śpiewa akompaniując sobie na gitarze, pianinie, akordeonie.

"Myślę, że cokolwiek dzieje się na scenie, przede wszystkim powinno być prawdziwie. Staram się podchodzić z szacunkiem zarówno do dźwięku, jak i słowa, a od pewnego czasu nieustająco krzepi mnie myśl, że cokolwiek się zdarzy, można o tym napisać."

Muzyczne sole trzeźwiące

Babskie Gadanie | Wieża Bajzel

 

Tym razem porozmawiam z Katarzyną Garncarek i Aleksandrą Siemieniuk z Wieży Bajzel.

Wieża Bajzel to zespół, o którego sile decydują przede wszystkim kobiece ręce, umysły i struny głosowe! To projekt gitarzystek Aleksandry i Katarzyny wsparty siłą rockowych przelotów wokalistki Miruny i elektronicznymi przebiegami z komputerów Krzysztofa.

Iść za marzeniami

Babskie Gadanie | Anna Krasnopolska

 

Dzisiejszym gościem jest Anna Krasnopolska, wokalistka, współtworząca akustyczny duet Sin Trinity.

 

Niebawem premiera pierwszego, wyczekanego singla.

Muzyka i biznes

Babskie Gadanie | Nastya SAX 

 

Nastazja Babska / Nastya SAX

Aktywna saksofonistka działająca jako muzyk sesyjny, kompozytor i nauczyciel. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

image003.jpg

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.